poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Tania obudowa świetnie chłodząca do mocnego kompa

 

OBUDOWA I-BOX NET 718 2xUSB 2.0 2xUSB 3.0/AUDIO

Najciekawsza obudowa z serii NET. Jak sama nazwa wskazuje obudowa ma dwa porty USB 2.0 oraz dwa USB 3.0 dziesięciokrotnie szybsze i coraz częściej wykorzystywane przez nowe pendraki i zewnętrzne dyski.
Przyzwoicie grube blachy zapewniają bardzo dobrą sztywność konstrukcji a duża ilość siatki i miejsc na dodatkowe wentylatory pozwala zmontować odlotowy komputer.
Panel przedni wykonany jest z matowego, czarnego plastiku. Dzięki przetłoczeniom w dolnej części zwiększono powierzchnię wlotu zimnego powietrza. Zamontowana siatka i dodatkowy filtr wewnątrz chronią przed kurzem. Pod filtrem zainstalowano 12cm niebiesko świecący wentylator, który puryści nie lubiący błyskotek mogą wymienić na wentyl o wielkości nawet 14cm. Wentylatory przedni i tylny 12cm można
kontrolować płynnie i niezależnie dwoma pokrętłami w zakresie 0-100% prędkości.
Panel górny wykonano z plastiku (niestety lakier "piano", więc może się palcować). Standardowo są dwa porty audio i dwa USB 2.0 oraz niestandardowo dwa USB 3.0. Poza tym wspomniane pokrętła, mały reset, dioda HDD oraz spory przycisk POWER z ładnie podświetlonym niebieskim napisem.
Oprócz panelu na górze jest miejsce do przykręcenia dwóch wentylatorów 12cm pod zdejmowaną siatką przeciw kurzową. Na siatkę można położyć chłodnicę 12x24cm tym bardziej, że z tyłu są dwa otwory na węże chłodzenia wodnego.
Z tyłu mamy wspomniany wentylator 12cm (cichy z możliwością całkowitego wyłączenia kontrolerem), otwory na węże zabezpieczone gumą a miejsce na zasilacz wyposażono w filtr i gąbkę antywibracyjną(!). Mamy 7 slotów na karty rozszerzeń z montażem beznarzędziowym ale blaszki trzeba wyłamać.

Spód obudowy stoi na 4 sporych nóżkach, posiada 3 otwory wentylacyjne:
- wlot powietrza do zasilacza
- miejsce na opcjonalny wentylator 12cm
- miejsce do przykręcenia dysku SDD
Dwa pierwsze są wspólnie chronione cienką siateczką rozpiętą na wysuwanej ramce

Lewy bok obudowy to małe okienko z pleksi oraz sporych rozmiarów grubo perforowana blacha z możliwością zamontowania dwóch dużych wentylatorów. Niestety nie jest zabezpieczona filtrem - dla poprawy przepływu powietrza i przeciwkurzowo zalecam zaklejenie otworów od spodu np. kawałkiem grubej folii lub pleksi.

Wnętrze, mimo że nie malowane na czarno, zapewnia przyjemny i szybki montaż podzespołów. Beznarzędziowo zamontujemy karty rozszerzeń (do 7szt.), napędy 5,25" (do 4szt.), dyski 3,5" lub 2,5". Dyski umieszcza się w cieniutkich, blaszanych szufladkach.
Mimo niewielkiej szerokości (19cm), z tyłu jest dość miejsca na ukrycie kabli.
Jest także pozostawione okienko do montażu chłodzenia na procesor bez wyciągania płyty głównej z obudowy.
Niestety zabrakło miejsca na przepuszczenie od tyłu kabla zasilającego wpinanego obok procesora 4/8PIN.
Przy budżetowym zasilaczu z niezbyt długimi kablami mamy problem.
W takim przypadku należy się zaopatrzyć w odpowiednią przedłużkę, gdyż takowej w zestawie nie znajdziemy.

Kabel można przeprowadzić z tyłu obudowy do górnego otworu i przy pomocy przedłużacza puszczonego nad płytą główną wpiąć się do odpowiedniego gniazda (lewy górny róg zdjęcia).
Obudowa mieści karty graficzne o długości max 28cm.

Poniższy wykres przedstawia wpływ dodatkowych wentylatorów standardowo dostarczanych z obudową I-BOX NET 718 na prędkość boxowego wentylatora zamontowanego na procesorze i7 trzeciej generacji, przy maksymalnym obciążeniu wszystkich 8 wątków procka.

Przy wyłączonych dodatkowych wentylatorach (czerwona linia), wentylator na procesorze osiąga swoją maksymalną prędkość - jest głośno!.
Wystarczy uruchomić wentylatory (nawet do połowy nominalnych obrotów), żeby wentylator na procesorze osiągnął stabilne 1700obr/min zapewniając komfortowe warunki pracy - jest nadal cicho, mimo że procesor pracuje na 100%.
Kontroler obrotów (a właściwie dwa) mamy w cenie obudowy bez potrzeby wydawania dodatkowych kilkudziesięciu zł a jak widać jest bardzo przydatny do zachowania kompromisu między wydajnością chłodzenia i głośnością komputera.

Przy cenie około 160zł I-BOX NET 718 to świetna propozycja dla wymagającego użytkownika. 

Szczególnie polecamy do wydajnych zestawów komputerowych (podzespoły wydzielające dużo ciepła) oraz pracujących 24/7h.


Obudowa dużo lepsza od przereklamowanych SilentiumPC.

Brak komentarzy: